پرداخت موبایل
فیلم آموزش حسابداری
فیلم آموزش حسابداری
آموزش حسابداری
آموزش حسابداری
بخشنامه حسابرسی
آموزش حسابداری
 
 
 
 
 
 
در اینستاگرام همراه ما باشید
 
 
خرید پستی

خرید پستی

خرید پستی

خرید پستی

خرید پستی

خرید پستی

خرید پستی

خرید پستی
 
 
پروژه حسابداری
 
بخشنامه جدید موارد مشمول حسابرسی
 
خدمات مالی و حسابداری
 
 
 
 

تراز پرداخت ها(Balance of Payments)

نویسنده: admin | تاریخ: 22 مهر 1395 | بازدیدها: 2875

0

 
تراز پرداخت ها(Balance of Payments) که به اختصار BOP نشان داده می شود، عبارت است از جدولی که ارزش سالانه کلیه مبادلات اقتصادی ساکنین کشور را با بقیه جهان نشان می دهد. تراز پرداخت ها دو جریان پرداخت کشور طی مدت یکسال را نشان می دهد. یک جریان پرداخت به داخل کشور و جریان دیگر پرداخت به خارج از کشور(بدهکار و بستانکار) می باشد. بدین علت تراز پرداخت ها نامیده شده است.
در تراز پرداخت ها ارزش کالاهای ترانزیت منعکس نمی شود. جدول تراز پرداخت ها منعکس کننده مبادلات ساکنین کشور با بقیه کشورها می باشد. منظور از ساکنین کشور آن دسته از واحدهای اقتصادی می باشد که دارای مکان زیست دائمی در کشور باشند. از این رو مسافرین سایر کشورها که به طور موقت در کشور زندگی می کنند یا نمایندگی های سیاسی، فرهنگی،تجاری و نظامی سایر کشورها در کشور موصوف در زمره خارج محسوب می گردند و لذا کلیه مبادلات اقتصادی افراد و نمایندگی های مذکور در کشور میزبان به عنوان نوعی مبادله بین ساکنین کشور با یقیه جهان در تراز پرداخت ها نشان داده می شود. به این ترتیب در جدول تراز پرداخت ها در واقع به جای پرداخت ها، نقل و انتقالات ثبت می شوند. به همین جهت صندوق بین المللی پول تراز پرداخت ها را به ترتیب زیر تعریف می نماید. جدول تراز پرداخت ها بنا به تعریف صورت حساب نقل و انتقالات مربوط به کالاها، خدمات و درآمد میان یک اقتصاد و سایر کشورهای جهان از یک سو و کلیه تغییرات در موجودی طلای بانکی، حق برداشت مخصوص و سایر طلب ها یا بدهی ها از سوی دیگر و بالاخره نقل و انتقالاتی که اصطلاحا بلاعوض نامیده می شوند را در بر می گیرد.
در واقع جدول تراز پرداخت ها، آنگونه که از این عنوان بر می آید مربوط به ثبت پرداخت ها نمی شود بلکه عملا نقل و انتقالات را ثبت می کند. در پاره ای از نقل و انتقالات بین المللی ممکن است پول رد و بدل نشود و در برخی دیگر اصولا پرداختی انجام نپذیرد. ثبت کلیه نقل و انتقالات نکته اصلی تمایز میان جدول تراز پرداخت ها با جدول تراز ارزی در هر کشور است.

موضوعات: آموزش حسابداری

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.