پرداخت موبایل
فیلم آموزش حسابداری
فیلم آموزش حسابداری
آموزش حسابداری
آموزش حسابداری
بخشنامه حسابرسی
آموزش حسابداری
 
 
 
 
 
 
در اینستاگرام همراه ما باشید
 
 
خرید پستی

خرید پستی

خرید پستی

خرید پستی

خرید پستی

خرید پستی

خرید پستی

خرید پستی
 
 
پروژه حسابداری
 
بخشنامه جدید موارد مشمول حسابرسی
 
خدمات مالی و حسابداری
 
 
 
 

نرخ ارز موثر

نویسنده: admin | تاریخ: 22 مهر 1395 | بازدیدها: 6313

0

 

 

 

برای افرادی که در زمینه های اقتصاد و آموزش حسابداری مشغول به تحصیل و یا تحقیق هستند این سوال ممکن است مطرح شود که نرخ ارز موثر چیست؟ نرخ ارز موثر(effective Exchange Rate) در واقع میانگین موزون نرخ های ارز واقعی یک کشور می باشد. اگر کشوری کلیه معاملات و مبادلات ارزی و دریافت ها و پرداخت های ارزی و ذخایر ارزی خویش را بر حسب یک ارز داشته باشد، در این صورت نرخ ارز واقعی مزبور عملا نرخ ارز موثر نیز می باشد. اما در دنیای واقعی کشورها در معاملات خارجی خویش عموما از چندین ارز و عمدتا پنج ارز کلیدی استفاده می کنند.هر چند سهم ارزهای مزبور متفاوت می باشد. بر این اساس نرخ ارز موثر بهتر از نرخ ارز رسمی با واقعیات انطباق دارد. زیرا همان طور که ملاحظه شد در محاسبه نرخ ارز واقعی فقط نرخ ارز و سطح عمومی قیمت ها در دو کشور دخالت دارندف حال آنکه در دنیای واقعی در تجارت خارجی هر کشور چندین ارز و عمدتا ارزهای کلیدی دخالت دارند. برای مثال در حالیکه تجارت خارجی ایران با دلار - یورو- پوند استرلینگ- فرانک سوییس- ین ژاپن- دلار کانادا و درهم امارات متحده عربی عمدتا انجام می شود، اما سهم و وزن دلار آمریکا از سایر ارزها به مراتب بیشتر است زیرا قیمت نفت خام صادارتی که بخش عمده درآمد ارزی ایران را تشکیل می دهد بر حسب دلار محاسبه و دریافت می شود. لذا برای محاسبه نرخ ارز موثر یک سبد ارزی موزون شده دخالت داده می شود و از این رو نرخ ارز موثر با واقعیات تجارت خارجی انطباق تنگاتنگ دارد و در واقع تغییرات نرخ ارز موثر موجب تغییر قدرت رقابتی کالاها و خدمات در بازار جهانی شده و متعاقب آن شاخص های عمده اقتصادی تغییر می یابند.

برای محاسبه نرخ ارز موثر ابتدا باید شاخص های نرخ ارز اسمی را به دست آورده و سپس شاخص های مزبور را با توجه به سهم آن ها در تجارت خارجی کشور موزون نمود. مثلا فرض کنیم تجارت خارجی انگلستان با دو ارز فرانک سوییس و دلار آمریکا انجام می شود و سهم فرانک سوییس 70% و سهم دلار آمریکا در تجارت خارجی انگلستان 30% باشد. بدین تریتب اوزان 0.3 و 0.7 به دست می آید.

دوره

شاخص نرخ اسمی

پوند دلار

شاخص نرخ اسمی

پوند فرانک سوییس

شاخص نرخ موثر پوند استرلینگ

اول

100

100

100

دوم

100

90

93

سوم

120

90

99

چهارم

90

80

83

پنجم

75

85

82

 

حال با تحلیل جدول فوق بهتر می توان به اهمیت نرخ ارز موثر پی برد. همان طور که ملاحظه می شود بین دوره اول و دوره دوم در حالی که نرخ برابری پوند استرلینگ با دلار ثابت باقی مانده اما نرخ برابری پوند استرلینگ با فرانک سوییس تغییر نموده و پوند استرلینگ 10% تضعیف شده است. و از آنجا که فرانک سوییس وزن بیشتری (70%) در تجارت خارجی انگلستان دارد علی رغم ثابت ماندن شاخص نرخ اسمی پوند استرلینگ دلار شاخص نرخ ارز موثر با 7% کاهش به 93 در دوره دوم سقوط می نماید. در دوره سوم بر عکس شاخص نرخ اسمی پوند استرلینگ فرانک سوییس در سطح 90 ثابت باقی می ماند، لیکن شاخص نرخ ارز اسمی پوند دلار با 20% ترقی به 120 افزایش می یابد و در نتیجه شاخص نرخ موثر پوند استرلینگ حدود 7% افزایش یافته به 99 می رسد. در دوره چهارم با کاهش شاخص های نرخ ارز اسمی نرخ موثر پوند استرلینگ به 83 کاهش می یابد و بالاخره در دوره پنجم تغییر شاخص های نرخ ارز اسمی در جهت عکس یکدیگر سبب می گردند نرخ موثر پوند استرلینگ فقط یک واحد کاهش یافته و به 82 برسد.

منبع: پول و ارز و بانکداری نوشته مجتبی زمانی فراهانی

موضوعات: آموزش حسابداری

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.