پرداخت موبایل
فیلم آموزش حسابداری
فیلم آموزش حسابداری
آموزش حسابداری
آموزش حسابداری
بخشنامه حسابرسی
آموزش حسابداری
 
 
 
 
 
 
در اینستاگرام همراه ما باشید
 
 
خرید پستی

خرید پستی

خرید پستی

خرید پستی

خرید پستی

خرید پستی

خرید پستی

خرید پستی
 
 
پروژه حسابداری
 
بخشنامه جدید موارد مشمول حسابرسی
 
خدمات مالی و حسابداری
 
 
 
 

شرکت چتری(حمایتی)

نویسنده: admin | تاریخ: 2 دی 1395 | بازدیدها: 3971

0
به نام خدا

برابر قوانین کشور انگلیس ، شرکت چتری (حمایتی)( Umbrella Company) شرکتی است که از طریق یک شرکت ایجاد اشتغال ، برای نمایندگیهای پیمانکاری که تحت قرارداد ثابتی فعالیت می کنند به عنوان یک کارفرما و کارگزار عمل می کند. نمایندگی های ایجاد اشتغال برای کاهش مسئولیت خود قراردادهایشان را به یک شرکت سهامی واگذار می کنند که این شرکت به نوبه ی خود صورتحسابها را به شرکت کارگزار یا همان کارفرما ارائه می کند و پس از اینکه پرداختهای این صورتحسابها صورت گرفت مبالغ دریافتی را با رعایت (PAYE= Pay As You Earn  ) یعنی به اندازه ی همان میزان دریافتی و بعداز کسر هزینه های مطالبات از قبیل هزینه سفر ، غذا ، و مسکن  به پیمانکار پرداخت می کند.  
در انگلیس بیشتر شرکتهای چتری از زمان وضع قانونی که  << IR35 >> نامیده می شود متداول شده اند . این قانون تست هائی برای تعیین وضعیت اشتغال و امکاناتی برای استفاده از شرکت های کوچک در جهت کاستن از مالیات انجام می دهد.  برابر معیارهای << وزارت کار و کسب  و ابداعات و مهارتها >> ی کشور انگلیس ، حدود 4 میلیون کارگر پاره وقت در انگلیس وجود دارد که حدود یک میلیون و پانصد وشصت هزار نفر از آنها جزو رده ی مدیریتی و کارمندان ارشد دارای مهارت های حرفه ای و فنی یا در ردیف آنها هستند. تخمین زده می شود که 14% از مقاطعه کاران حرفه ای انگلیس فعالیت هاشان را خودشان و از طریق یک شرکت چتری مدیریت می کنند.

ساختار
شرکت چتری برگه های تعداد ساعات کار انجام شده ( timesheets ) را از پیمانکار دریافت کرده و پس از بررسی و پردازش آنها صورتحسابی جهت پرداخت به مشتری (کارفرما) ارائه می کند.   شرکت چتری از طرف پیمانکار حقوق افراد مربوط به پیمانکار را پرداخت کرده و به نمایندگی صورتحساب می دهد که نمایندگی هم به نوبه ی خود کارفرما را  به مبلغ میزان کاری که توسط پیمانکار انجام شده  بدهکار می کند.  شرکت چتری تمامی عوارض ، مالیاتها و مبالغ بیمه را از طرف پیمانکار پرداخت می کند ( در برخی از کشورها این پرداخت بر پایه PAYE یا پرداخت تدریجی برحسب تحصیل درامد صورت می گیرد) .
کارفرما عملا شرکتی است که پیمانکار برای او کار می کند . این کارفرما ( شرکت ) می تواند از هر صنعت و حرفه  و از هر سطح استخدامی باشد.  کارفرما اغلب با انتخاب پیمانکار امکان افزایش موقت تعداد کارکنان یا توانائی برای خود ایجاد می کند بدون اینکه تعهدات قانونی استخدام دائم پرسنل مثل مسئولیت پرداخت دستمزد ، بیمه ملی ، پرداخت حقوق مدت بیماری ، بیمه های لازم و اقلامی از این قبیل را داشته باشد.  کارفرما با استفاده از پیمانکار تسهیلات  برخورداری از مهارتهای خاص و نیز ارائه بهتر و وسیعتر مهارتها را به برای خود فراهم می کند چرا که پیمانکار با توجه قدمت و قراردادهای قبلی خود تجربه ی بالاتر از خود کارفرما را دارا می باشد.
نمایندگی ، در صورتیکه در کار باشد ،  از طرف کارفرما پروسه ی کاری مربوط به کارفرما را به انجام می رساند. برخی از نمایندگی ها به عنوان بخشی از تعهداتشان پرداخت های PAYE را هم به عهده می گیرند که این عمل باعث سبکتر شدن الزامات کاری شرکت چتری می شود ، لکن توانائی ها و مهارت های بالاتری از جمله حسابداران حرفه ای و  واقف به قوانین و حقوق مالی را می طلبد .
کار واقعی را پیمانکار انجام  می دهد ، برگه های ساعات کار انجام شده را کامل کرده و آنها را به همراه مطالبات مربوط به هزینه ها (معمولا از طریق فاکس یا شبکه اینترنتی امن) به شرکت چتری تسلیم می کند .

هزینه ها و مالیات ها
کلیه ی شرکتهای چتری برای تعیین میزان مالیات قابل پرداخت از محاسباتPAYE   یکسان استفاده می کنند.  تنها تفاوتی که شرکتهای چتری می توانند با هم داشته باشند مربوط  می شود به تعرفه های این شرکتها و میزان سودی که برای خود در نظر گرفته اند .
برخی از هزینه های قابل قبول متداول شامل : هزینه های سفر ( کلی و  مسافت طی شده ) ، هزینه های اقامت در هتل و اسکان و هزینه های مربوط به عضویت های تخصصی می شود. هزینه غذا و معیشت بندرت جزو هزینه های قابل قبول محسوب می شود چرا که برابر تعریف HMRC (اداره درامد و گمرکات انگلستان ) مسئله هزینه غذا و معیشت هزینه ای است که برای همه صرفنظر از اینکه  فعال  یا بیکار  باشند وجود دارد.  تنها استثناء بر این قاعده زمانی حاکم خواهد بود که نیروی انسانی برای انجام بخشی از کار محوله مجبور به دور ماندن  از خانه ( و محل زندگی) خود باشد.
هرچند که بسیاری از شرکتهای چتری ارائه ی خدمات و سرویسهای مشابهی را آگهی و عنوان  می کنند، بهتر است که کاربر جزئیات بیشتری را در ارتباط با این سرویس ها بررسی کند. اغلب جدای از هزینه هائی که در نفطه ی  فروش خدمات اعلام می شود ، عملا در مورد معافیت ها صورتحسابهای مربوط HMRC  سوء استعمال شده و به نحوی تنظیم و به کارفرما ارائه می شود که سود بیشتری به نسبت واقعی آن برای شرکت چتری در بر داشته باشد.  معافیت و بخشودگی عملا توافق کاری ساده ای است که بین یک شرکت و اداره درامد و گمرکات (انگلستان) بعمل می اید. این توافق یک مکانیزم صرفه جوئی در هزینه ها برای این اداره می باشد و  HMRC بدین وسیله از تعداد ممیزان مالیاتی  خود و هزینه های متصور آن می کاهد .
•    معافیت (مالیاتی)  نفعی برای پیمانکار ندارد.
•    معافیت (مالیاتی) به معنی تشریفات اداری و کاغذبازی کمتری برای پیمانکار نیست.
•    معافیت (مالیاتی ) تاثیری در مطالبات مشروع و قانونی پیمانکار در ارتباط با هزینه های کاری ندارد.
معافیت ، اصولاً ، به معنای کاهش تشریفات اداری و کاغذبازی HMRC است که این هدف با براورد قیمت کلی چندین معامله ی کوچک به نسبت براورد تک تک این معاملات انجام می شود.  
برابر پیش گزارش بودجه سال 2008 وزارت دارائی (خزانه داری) انگلیس و در مذاکرات مرتبط با هزینه های سفر مربوط به استخدام  از طریق شرکتهای چتری مصوب شد که در قرارداد های استخدامی هزینه های مرتبط با سفر و غذا جزو اقلام هزینه قابل قبول و مجاز تجاری نمی باشند.  وزارت دارائی (انگلیس) تصمیم گرفت که این مصوبه به همان شکل و بدون تغییر باقی بماند لکن پیشنهاد کرد که HMRC سیاستهای کنترلی دیگری را برای کاهش موارد خلافی اعمال نماید.  وزارت دارائی نتیجه ی مذاکرات را در دسامبر 2008 صادر کرد.
 
شارژها
شرکت های چتری بطور معمول سهم کوچکی از درامد را حفظ می کنند یا مبلغ کمی برای پروسهء حقوق پیمانکاران شارژ می کنند و بعضی از شرکتهای چتری هم این کار را از طریق بیمه های پبمانکاران انجام  می دهند.
 در فرانسه ، بلژیک و سوئد ، شارژ  برابر درصدی از مبلغ صورتحساب می باشد. شارژ در انگلستان معمولا مبلغ ثابتی  به صورت هفتگی می باشد.
شارژ ناخالص : مبلغی است که قبل از مالیات کسر می شود. این مبلغ شارژ واقعی است که شرکت چتری کسر می کند.
شارژخالص : بسیاری از شرکت های چتری شارژ خالصشان را ، به دلایل مرتبط با بازاریابی ، فهرست می کنند. مثلا  شارژهای ناخالص بعد از مالیات . این بدین منظور است که شارژ را کوچک جلوه دهند.

محاسبات مربوط به شارژ خالص ساده است.  برای مثال ، اگر شارژ ناخالص یک شرکت چتری قبل از مالیات برابر  26.5 % در یک هفته باشد،  شارژ خالص همین مبلغ ( در صورتیکه پیمانکار مالیات خود را بر اساس نرخ ثابتی مثل 20% منظماً پرداخت کند ) می شود : پوند استرلینگ 21.2 = 26.5 X 0.2 – 26.5 . در صورتیکه پیمانکار با نرخ بالاتری مثلا 40% مالیات بدهد شارژ خالص مساوی خواهد بود با : پوند استرلینگ 15.9= 26.5 x 0.4 – 26.5 .
دسته ی کوچکی از شرکتهای چتری هستند که درصدی از درامد پیمانکار را شارژ می کنند  ( مثلا 15%).
در برخی موارد شرکتهای چتری از طرف پبمانکار مبالغ دیگری هم کسر می کنند که این مبالغ را برای پرداخت سهم بیمه  ملی و از طریق شرکتهای استخدامی معتبر برای بیمه کردن درامد پیمانکار به مصرف می رسانند.  

****
HMRC  مخفف Her Majesty’s Revenue and Customs  به معنی اداره درامد و گمرکات کشور انگلیس است.
dispensation  در این مقاله به معنی معافیت های و بخشودگی هائی است که دولت در مواردی برای اشخاص حقیقی و حقوقی قائل می شود.

موضوعات: آموزش حسابداری

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.