پرداخت موبایل
فیلم آموزش حسابداری
فیلم آموزش حسابداری
آموزش حسابداری
آموزش حسابداری
بخشنامه حسابرسی
آموزش حسابداری
 
 
 
 
 
 
در اینستاگرام همراه ما باشید
 
 
خرید پستی

خرید پستی

خرید پستی

خرید پستی

خرید پستی

خرید پستی

خرید پستی

خرید پستی
 
 
پروژه حسابداری
 
بخشنامه جدید موارد مشمول حسابرسی
 
خدمات مالی و حسابداری
 
 
 
 

روش درصد تکمیل

نویسنده: admin | تاریخ: 22 مهر 1395 | بازدیدها: 3918

0

به نام خدا

در حسابداری پیمانکاری روش درصد تکمیل همانطور که از نامش پیداست شامل محاسبه مداوم درآمد و سود مربوط به پروژه ­های دراز مدت است. با انجام این کار،فروشنده می­تواند بخشی از سود و زیان مربوط به یک پروژه را در هر دوره حسابداری که پروژه در آن فعال است، محاسبه کند. زمانی که برآورد مراحل تکمیل پروژه به طور مداوم یا حداقل تخمین هزینه­های باقی مانده برای تکمیل آن به طور منطقی امکان پذیر باشد، این روش بهترین عملکرد را دارد. در مقابل، این روش در شرایط عدم قطعیت قابل ملاحظه­ در مورد درصد تکمیل یا هزینه های باقیمانده تحمیل شده نمی­تواند مورد استفاده قراربگیرد. باید توانایی کافی تخمینی پیمانکار به منظور بهره گرفتن از روش درصد تکمیل مورد توجه بگیرد اگر پیمانکار با اعتماد به نفس کافی حداقل درآمد کلی و حداکثر هزینه کلی را برای توجیه پیشنهاد قرارداد برآورد می­کند.

زمانی که شرایطی وجود دارد که در فرآیند تخمین به طرز مطلوبی به آن پرداخته نشده است، توانایی تخمین برای یک قرارداد مورد اطمینان ممکن است که آسیب ببیند. مثالهایی برای این چنین شرایطی شامل زمانی است که قرارداد به نظر می­رسد که قابل اجرا نیست یا دعوی قضایی وجود دارد یا زمانی که دارایی­های مربوطه ممکن است مصادره شده باشند. در چنین شرایطی به جای این روش از روش قرارداد تکمیل شده استفاده کنید.

در اصل، روش درصد تکمیل به شما اجازه می­دهد تا مقدار درآمد کلی متناسب با درصد پیشرفت پروژه را محاسبه کنید. درصد تکمیل در هریک از روش­های زیر ممکن است مورد سنجش قرار بگیرد:

·روش هزینه به هزینه: روشی برای مقایسه هزینه­های تحمیل شده قرارداد در مدت معین با هزینه کلی مورد انتظار قرارداد است. هزینه اقلام قبلا خریداری شده برای قرارداد که تاکنون نصب نشده­اند، نباید در تعیین درصد تکمیل پروژه گنجانده شود مگر اینکه این اقلام به طور خاص برای پروژه تولیده شده باشند. همچنین هزینه­ای برای تجهیزات را در طول مدت قرارداد به جای پیش پرداخت تخصیص دهید مگر اینکه تجهیزات مذکور به مشتری تحویل داده شده باشند.

·روش تلاش صرف شده: روشی برای مقایسه تلاش صرف شده در مدت معین به کل تلاش مورد انتظار برای اجرای قرارداد است. برای مثال، درصد تکمیل ممکن است بر پایه ساعات کاری نیروی انسانی، ساعات کاری ماشینی یا کمیت مواد محاسبه شود.

·روش واحدهای تحویلی: روش درصد واحدهای تحویل داه شده به مشتری به کل واحدهایی است که در طول قرارداد باید به خریدار تحویل داده شود. این روش فقط زمانی استفاده می­شود که پیمانکار تعدادی واحد با مشخصات مورد تقاضای مشتری تولید می­کند. محاسبات بر اصول زیر استوار است:

oبرای درآمد، قیمت قراردادی واحدهای تحویل داده شده

oبرای مخارج، هزینه های منطقی اختصاص داده شده به واحدهای تحویل داده شده

شما بهتر است از روشهای یکسان برای قراردادهای مشابه استفاده کنید. انجام این کار ثبات نتایج درصد تکمیل را در طول زمان بهبود می­بخشد.

زمانی که پیمانکار در استخراج هزینه­های برآورده شده برای تکمیل قرارداد مشکل دارد، کمترین سود احتمالی رامبنا قرار دهید تا زمانی که بتوان با دقت بیشتر سود را تخمین زد. در مواردی که تخمین هر گونه سود غیر ممکن است به جز مواردی که متحمل ضرر نخواهد بود، سود صفر را برای اهداف محاسباتی درآمد فرض نمایید. این بدان معناست که درآمدها و هزینه­ها باید به مقدار مساوی محاسبه شوند تا زمانی که برآورد دقیقتری انجام شود. این روش بهتر از روش قرارداد تکمیل شده است زیرا حداقل نشانه ­هایی از فعالیت اقتصادی وجود دارد که به جایگاه درآمدی قبل از تکمیل پروژه سرازیر می شود.

 

 

مراحل مورد نیاز برای روش درصد تکمیل به شرح زیر است:

1-هزینه ­های برآوردی کلی قرارداد را از درآمد کلی برآوردی کم کنید تا حاشیه ناخالص کلی تخمینی بدست آید.

2- میزان پیشرفت نسبت به تکمیل را با یکی از روش­های ذکر شده در بالا اندازه گیری کنید.

3-درآمد کلی برآوردی قرارداد را در درصد تکمیل تخمینی ضرب کنید تا مقدار کلی درآمد بدست آید.

4-درآمد قرارداد محاسبه شده در یک مدت معین در دوره قبلی از مقدار درآمد کلی بدست آمده کم کنید. نتیجه را در دوره حسابداری جاری محاسبه کنید.

5-هزینه درآمدهای بدست آمده در همان روش را محاسبه کنید. بدین معنی است که همان درصد تکمیل را در هزینه­های کلی قرارداد ضرب کرده و از هزینه­هایی که قبلا محاسبه شده کم کنید تا هزینه درآمد کسب شده در دوره حسابداری جاری بدست آید.

 

 

مثالی از روش درصد تکمیل:

شرکت ساختمانی لاگر در حال ساخت تسهیلات تعمیر و نگهداری در یک پایگاه نظامی است. اگر تاکنون چهار میلیون دلار هزینه­های مربوط به پروژه را اندوخته است و به مشتری صورتحساب چهار میلیون و پانصد هزار دلار داده است. حاشیه ناخالص برآوردی در پروژه %20 است. بنابراین مجموع هزینه­ها و سود ناخالص برا ی پروژه برابر است:

5000000$=(حاشیه ناخالص0.20-1)÷هزینه­ها4000000$

چون این رقم بیشتر از صورتحساب روز چهار میلیون و پانصد هزار دلار است، لاگر می­تواند سود اضافی پانصد هزار دلار با استفاده از ثبت روزنامه­ای زیر بدست آورد:

بستانکاری

بدهی

 

500000

مطالبات قرارداد صورتحساب نشده

500000

 

درآمد بدست آورده شده قرارداد

 

اگر همچنین باید مقدار متناسب هزینه­ها را به مقدار انحراف از درآمد محاسبه کند که محاسبه بدین صورت است:

400000$=(حاشیه ناخالص0.20-1) ×درآمد اضافی قرارداد500000$

 

 

موضوعات: آموزش حسابداری

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.