پرداخت موبایل
فیلم آموزش حسابداری
فیلم آموزش حسابداری
آموزش حسابداری
آموزش حسابداری
بخشنامه حسابرسی
آموزش حسابداری
 
 
 
 
 
 
در اینستاگرام همراه ما باشید
 
 
خرید پستی

خرید پستی

خرید پستی

خرید پستی

خرید پستی

خرید پستی

خرید پستی

خرید پستی
 
 
پروژه حسابداری
 
بخشنامه جدید موارد مشمول حسابرسی
 
خدمات مالی و حسابداری
 
 
 
 

حسابداری اسلامی

نویسنده: admin | تاریخ: 22 مهر 1395 | بازدیدها: 3353

0

هیئت استانداردهای بین‌المللی حسابداری درصدد پر کردن شکاف بین حسابداری اسلامی و حسابداری متعارف است

هیئت استانداردهای بین‌المللی حسابداری (IASB)، با شدت گرفتن تلاش‌ها برای هماهنگ‌سازی روش‌ها، قصد دارد با همکاری بانک‌های خاورمیانه و آسیا راه‌هایی را برای از بین بردن اختلافات بین روش‌های حسابداری اسلامی و امور مالی متداول پیدا کند.

هیئت استانداردهای بین‌المللی حسابداری، که مقر آن در لندن است، مقررات حسابداری، موسوم به استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی (IFRS)، را تدوین می‌کند که در بیش از 100 کشور، از جمله مراکز بزرگ امور مالی اسلامی، مانند مالزی و عربستان سعودی، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از آنجا که تمرکز این استانداردها بر روی امور مالی متعارف است، لذا اختلافنظرهایی در خصوص چگونگی اعمال آن برای بانکداری اسلامی وجود دارد، چرا که پرداخت بهره و دلالی خالص پولی در این نوع بانکداری ممنوع است.

هیئت استانداردهای بین‌المللی حسابداری به منظور رسیدگی به این اختلافات یک گروه مشاوره‌ی مالی اسلامی را تأسیس کرد که نشست افتتاحیه‌ی خود را در سال گذشته برگزار کرد. این مرکز هم‌اکنون چهار عرصه را به منظور مطالعه‌ی اولیه انتخاب کرده است و از مراکز این صنعت درخواست کرده است که در خصوص گام‌های بعدی آن نظر خود را اعلام کنند.

وینآپتون(Wayne Upton )، رئیس کمیته‌ی تفسیر استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی و مدیر بین‌المللی هیئت استانداردهای بین‌المللی حسابداری، به رویترز(Reuters) گفت: «این مشاوره شامل یک مسیر اقدام خاص و یا زمان‌بندی مشخص نیست، لیکن به تهیه‌ی پیش‌نویس توصیه‌ها برای هیئت استانداردهای بین‌المللی حسابداری کمک خواهد کرد.»

«اکنون مدتی است که افراد و سازمان‌های متعددی خواستار آن هستند که هیئت استانداردهای بین‌المللی حسابداری در زمینه‌ی امور مالی اسلامی اقدامی به عمل آورد. با این حال، مشکل این است که معلوم نبود که این ‹اقدام› چه چیزی باید باشد.»

وی افزود: «مثل همه‌ی کارهایی که در زمینه‌ی استانداردسازی انجام می‌شود، یکی از پیامدهای مهم حلوفصل موارد عدماطمینان است که ممکن است امروزه در کاربرد استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی وجود داشته باشد. مورد دیگر پر کردن شکاف‌هایی است که ممکن است در زمینه‌ی اصطلاحات و درک ما از شکل‌های قرارداد وجود داشته باشد.»

هیئت استانداردهای بین‌المللی حسابداری هفته‌ی گذشته اعلام کرد که این مرکز ابتدا بررسی خواهد کرد که آیا محصولات بانکداری اسلامی واجد شرایط برای طبقه‌بندی هزینه‌ی مستهلک شده در استاندارد ارزش منصفانه موسوم به IFRS 9، هستند یا نه. این مرکز از طرف‌های ذی‌نفع خواسته است که نظرات خود را تا روز 1 اوت تحویل دهند.

استاندارد IFRS 9 برای بانک‌های اسلامی مشکل‌زا است، چرا که این استاندارد به مسئله‌ی پرداخت‌های اصل و فرع مربوط می‌شود.

مباحث آینده شامل موارد زیر هستند: کاربرد استاندارد پیشنهادی IFRS برای اجاره مطابق ساختار اسلامی؛ اینکه آیا حساب‌های سرمایه‌گذاری استفاده شده توسط بانک‌های اسلامی باید در ترازنامه وارد شوند یا خیر؛ و اینکه با ذخایر برابرسازی سود چگونه باید رفتار شود.

مشاوره

در حال حاضر روش‌های حسابداری بانک‌های اسلامی در سرتاسر جهان متغیر است، و بستگی به نظر سازمان‌های ناظر ملی و هیئت‌های کارشناسان شرعی خود بانک‌ها دارد.

بانکداران و دانشگاهیان در این زمینه که آیا باید استانداردهای حسابداری جداگانه‌ای برای امور مالی اسلامی وجود داشته باشد، اختلافنظر زیادی دارند. برخی از آنها، تلاش می‌کنند این صنعت را تحت نظارت جهانی قرار دهند، در حالی که برخی دیگر طرفدار استانداردهای مخصوصی هستند که به متمایز کردن آن از امور مالی متعارف کمک کند.

در صورتی که تفسیر مشترکی از IFRS توسط مؤسسات اسلامی در سرتاسر جهان پذیرفته شود، می‌تواند از طریق ساده‌سازی رعایت مقررات برای شرکت‌ها و کاهش عدماطمینان برای سرمایه‌گذاران به این صنعت نفع برساند.

گروه مشاوره‌ی IASB شامل کارشناسان حسابداری از عربستان سعودی، مالزی، اندونزی، پاکستان و امارات متحده‌ی عربی است، و نیز نهادهایی که دستورالعمل‌های جهانی برای امور مالی اسلامی را شکل می‌دهند: هیئت خدمات مالی اسلامی در مالزی، شورای عمومی بانک‌ها و مؤسسات مالی اسلامی در بحرین، و مؤسسه‌ی تحقیقات و آموزش اسلامی در جده.

با این حال، روشن نیست که یک نهاد مهم امور مالی اسلامی—یعنی سازمان حسابداری و حسابرسی مؤسسات مالی اسلامی بحرین (AAOIFI)—به این گروه خواهد پیوست یا نه. در لیست IASB، نهاد AAOIFI فقط به صورت «دعوت شده» ذکر شده است.

آپتون گفت: «ما آنها را دعوت به مشارکت کرده‌ایم و آنها را یک منبع سازنده و مفید می‌دانیم. تا جایی که من می‌دانم، آنها باید برخی مراحل نظارتی و ترخیص را طی کنند تا بتوانند تصمیم نهایی برای مشارکت را اتخاذ کنند. ما چشم‌انتظار تصمیم آنها هستیم.»

بدون مشارکت AAOIFI، که تعیینکننده‌ی استانداردهای حسابداری اسلامی است که به طور کامل یا جزئی در بسیاری از کشورها مورد استفاده قرار می‌گیرند، IFRS به سختی خواهد توانست توجه زیادی را به سوی خود جلب کند. در عین حال، ظهور IFRS می‌تواند منجر به کاهش نفوذ AAOIFI شود.

سخنگوی AAOIFI گفته است که این مرکز با IASB همکاری خواهد کرد، ولی مشخص نکرده است که این مرکز واقعاً به IASB خواهد پیوست یا نه.

«AAOIFI چشم‌انتظار همکاری با IASB است، خصوصاً در زمینه‌ی حسابداری و به منظور پشتیبانی از توسعه‌ی بیشتر صنعت امور مالی بین‌المللی اسلامی.» (ویرایش شده توسط آندروتورچیا(Andrew Torchia))

خبرگزاری رویتر-2014

 

موضوعات: آموزش حسابداری

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.