پرداخت موبایل
فیلم آموزش حسابداری
فیلم آموزش حسابداری
آموزش حسابداری
آموزش حسابداری
بخشنامه حسابرسی
آموزش حسابداری
 
 
 
 
 
 
در اینستاگرام همراه ما باشید
 
 
خرید پستی

خرید پستی

خرید پستی

خرید پستی

خرید پستی

خرید پستی

خرید پستی

خرید پستی
 
 
پروژه حسابداری
 
بخشنامه جدید موارد مشمول حسابرسی
 
خدمات مالی و حسابداری
 
 
 
 

فرایندهای مهم حسابداری

نویسنده: admin | تاریخ: 22 مهر 1395 | بازدیدها: 3241

0

با توجه به این موضوع که یادداشت های ایجاد شده در فرآیند حسابداری(یادداشت های توضیحی) ، قابل توجه و مهم می­باشند نمی توان آنها را به عنوان داستانی همانندرمان مورد علاقه خود تلقی کرد، آنها به نوعی کنترل گزارش مالی شرکت شما را در دست دارند. مستندات مهم در فرآیند حسابداری میبایست با شیوه­ای سازگار و مطابق با اصول حسابداری همراه بوده و این موضوع در فعالیت های تجاری ضروری و حائز اهمیت می­باشد. درک این موضوع که مرحله های مختلف در ایجاد یادداشت در فرآیند حسابداری، می­تواند به تجارت هرچند کوچک شما در یادآوری مباحث پیشین کمک بسزائی بکند.

  

چرخه معامله (سیکل تراکنش)

مستندات فرآیند حسابداری معمولا توسط چرخه معامله مدیریت می­شود. برای مثال تمامی فرآیند های حسابداری مربوط به خریدها اغلب در همان یادداشت فرآیند حسابداری شامل می­شود. در شرکت­های کوچکی که توانایی داشتن بخش حسابداری را دارند، مدارک و اسناد مالی معمولا توسط مدیر مالی و یا شخص بازرس بررسی شده تا در جهت تعیین نوع و گونه معاملات که به اندازه کافی عادی به نظر میرسند در سیاست گذاری و خط مشی شرکت قرار داده شوند. در شرکت های تجاری کوچک اینگونه فرآیندها معمولا توسط حسابدار شرکت به تنهایی صورت می­پذیرد. هنگامی که این معاملات شناسایی شدند آنها توسط چرخه معامله (سیکل تراکنش) گروه بندی شده و فرآیند پردازش بر روی مستندات آغاز می­شود.

  

مصوبات و کنترل داخلی

مستندات فرآیند حسابداری میبایست شامل توضیحاتی پیرامون هر گونه مصوبه یا فعالیت کنترل داخلی بوده که در هنگام پردازش یک معامله از آن پیروی می کند.. به عنوان مثال، بیشتر شرکت ها نیاز به سطوح منظمی از تاییدیه ها و موافقت ها در هنگام خرید دارند. معمولا وجود چنین سیاست منظم که سطوح بندی شده نیز می­یاشد این اجازه را به کارکنان شرکت مبنی بر توانایی آنها در یک سطح مشخصی از خریدها بدون نیاز به تاییدیه بالادستی می­دهد. به همان نسبت خریدهای بزرگتر مجوز و تاییدیه های بالادستی دظیر سرپرست مجموعه یا مدیر مجموعه طلب می­کند تا آنجا که بزرگترین خرید برای آن شرکت توسط صاحب آن شرکت انجام و به تایید می­رسد. به همین صورت تصمیمات مشابهی در مورد ورود به قراردادی جدید از طرف شرکت و یا تاییدیه های اعتباری اتخاذ می­شود. بسته به هر مصوبه­ای که شما برای شرکت خود تنظیم و راه اندازی کنید، کنترل مستندسازی نیمی از نبرد پیش رو در شرکت شما می باشد. علاوه بر این شما می بایست مطمن شوید که پرسنل شرکت با کارمندان آن شرکت خود را در جهت پبروی از قوانین موجود منطبق می سازند.

  

معامله در حسابداری

مهمترین بخش یادداشت برداری در فرآیند حسابداری، شرح معامله در حسابداری می­باشد. معامله در حسابداری شامل توصیفات و توضیحاتی است که به چگونگی احتساب معاملات می پردازد. اصولی که به طور کلی در حسابداری پذیرفته شده است، اغلب این اجازه را در انتخاب نوع معامله در حسابداری می­دهد، اما آنها معمولا نیازمند روشی هستند که به طور مداوم از آن استفاده شود. با مستندسازی موضع شرکت در قبال حسابداری و معاملات روزمره ، صاحبان مشاغل کوچک از اجرای مداوم فعالیت حسابداری در شرکت خود میبایست مطمن شوند. این قسمت میبایست شامل توصیفی از یک معامله، حسابداری مناسب برای معامله، استناد به اصول حسابداری مربوطه و اعمال و روش مورد نیاز در جهت گرفتن و بدست آوردن تاییدیه برای زمانی می­باشد که شما نیاز به عدول و انحراف از اعمال و روش گفته شده را دارید.

 

 مدیریت تحول

بازنگری و به روزرسانی فرآیند یادداشت برداری در حسابداری می­بایست به طور سالیانه و یا زمانی که تغییرات چشم­گیری در عملکرد شرکت به وجود می­آید، صورت پذیرد. صاحبان شرکت های تجاری کوچک برای اطمینان از مستندسازی به موقع تغییرات صورت گرفته می بایست فرآیند تغییرات را به صورت ماهانه بررسی و پیگیری نمایند. اگر صاحبان کسب و کار تجاری برای بازنگری ماهیانه اقدام به نظرسنجی و بررسی آن کنند، هرگونه تغییری می­بایست در همان ماه که عملیات نظرسنجی اتفاق می­فتد به ثبت رسیده و انجام پذیرد. برای مثال یک مجله تصمیم می­گیرد به جای عرضه مستقیم مجله ها به فروشگاه های محلی، آن را به حالت اشتراک سالیانه در آورد. این تغییرات مستلزم نگرش (آینده نگری) صاحب مجله که نقش تعیین کننده­ای درباره چگونه به حساب آورن درآمد حاصل از اینگونه اشتراک میباشد را ایفا می­کند. در این مورد حتی مدیرانی که به صورت مداوم در کسب و کار تجاری خود فعالیت نمی­کنند و حظوری چندان ندارند اگر از پیشنهادهای جدید آخر ماه راضی باشند به نوعی می­توانند اطمینان حاصل کنند که فرآیندها را بر طبق روش های مناسب دنبال می­کردند.

موضوعات: آموزش حسابداری

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.