پرداخت موبایل
فیلم آموزش حسابداری
فیلم آموزش حسابداری
آموزش حسابداری
آموزش حسابداری
بخشنامه حسابرسی
آموزش حسابداری
 
 
 
 
 
 
در اینستاگرام همراه ما باشید
 
 
خرید پستی

خرید پستی

خرید پستی

خرید پستی

خرید پستی

خرید پستی

خرید پستی

خرید پستی
 
 
پروژه حسابداری
 
بخشنامه جدید موارد مشمول حسابرسی
 
خدمات مالی و حسابداری
 
 
 
 

الگوی دج دن

نویسنده: admin | تاریخ: 22 مهر 1395 | بازدیدها: 2009

0
 الگوی دج دن
هر تقلب دست کم با یکی از چهار عنصر زیر درگیر است. برای به خاطر سپردن مواردی که در تقلب برون سازمانی کاربرد دارند از الگوی دج دن استفاده نمایید. 

الگوی دج دن شامل موارد زیر است:
1-دزدی
یک تبه کاری برون سازمانی است. ولی هنگامی به عنوان تقلب شناخته می شود که از راه فعالیتهایی همچون فریب کاری، جعل یا دعل کاری انجام شود. معمولا وجه نقد است که دزدیده می شود و روش دزدیدن آن جعل چک، ایجاد فروشندگان جعلی یا تبانی با افراد درون سازمانی است.

2-جلب اعتماد
از واژه اعتماد می آید. مهم ترین بخش جلب اعتماد به کاربردن زبان چرب و نرم و رفتار باورپذیر است تا دیگران چیزهای دروغین را به عنوان حقایق مسلم بپذیرند. بسیاری از نمونه های جلب اعتماد مشابه ترفندهای مهندسی اجتماعی و دست آویزجویی هستند. در این ترفندها فرد متقلب خود را به جای فرد دیگری معرفی و قربانی را نتقاعد می کند که به وی اطلاعات یا حتی پول دهد.
بی تردید شما تا به حال اصطلاح "بازی جلب اعتماد" را شنیده اید. این ها حقه هایی هستند که در اجرای آن ها مثل ترفند تونرفروشی تلفنی، یک فرد برون سازمانی خود را به جای یک فروشنده واقعی معرفی و کارمند سازمان را متقاعد می کند تا به وی سفارش خرید بدهد، سپس صورتحسابی را ارسال می کند که به نظر می رسد باید پرداخت شود، غافل از این که فرد ترفندباز هرگز قصد ندارد کالایی را تحویل دهد.

3-دست کاری
در بسیاری از تقلب های برون سازمانی درگیر با اسناد واحد تجاری مثل چک انجام می شود. برای مثال در تقلب چک تبه کاری ممکن است گیرنده یا مبلغ چک را دست کاری کند. این کار به روش های فراوانی می تواند انجام شود. مثلا با پاک کردن نوشته چاپی روی چک و جایگزینی آن با اعداد یا حروف متقلبانه یا با افزودن عدد برای بیشتر نشان دادن مبلغ چک از آن مبلغی که در اصل صادر شده است.

4-نادرست نمایی
آیا پیش آمده است که اسم یک فروشنده برای شما آشنا باشد؟ این می تواند به این معنی باشد که شخصی می خواهد خود را به جای یکی از فروشندگان شما معرفی کند و با فرستادن یک صورتحساب با نشانی ساختگی قصد دارد از سازمان شما دزدی نماید.

خلاصه
الگوی دج دن می تواند ابزار ارزشمندی برای کمک به شما در کشف تقلب باشد. هنگامی که نوع مشخصی از تقلب برون سازمانی در حال رخ دادن است شما با این ابزار می توانید از آن جلوگیری نمایید یا آن را به فردی گزارش نمایید که می تواند این تبه کاری ها را بازرسی و متوقف کند.

موضوعات: آموزش حسابداری

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.